Mayın 5-də, Diplomat Oteldə, Azərbaycan Gənc Tərcüməçilər Assosiasiyasının 1-ci Ümumi Yığıncağı Keçirildi.
58 nəfər üzvün iştirak etdiyi Ümumi Yığıncaq AGTA Sədri İsmayıl Cəbrayılovun AGTA-nın 7 aylıq fəaliyyətini əhatə edən (1 oktyabr – 30 aprel) hesabat-məruzəsinin dinlənilməsi ilə başladı. O, AGTA-nın gənc tərcüməçilər üçün keçirdiyi təlim və görüşlər, keçirilən layihələr, təşkilatın yerli və beynəlxalq əlaqələri, təqdim olunmuş Davranış Kodeksi haqqında məlumat verdi.
Daha sonra sədr vəzifəsinə seçkilər keçirildi. İsmayıl Cəbrayılov 2 il müddətinə AGTA sədri vəzifəsinə seçildi.
İdarə Heyətinə seçkilərdə 7 nəfərin namizədliyi gizli səsvermə yolu ilə səs qoyuldu. 5 nəfərdən ibarət tərkibdə İdarə Heyəti seçildi (İsrafil Xakiyev, Elmar Fərəcov, Nərmin Məmmədova, Günel Məmmədova, Rəşad Hüseynov).
Son olaraq, Nəzarət-Təftiş Komissiyasına seçkilər keçirildi və NTK 5 nəfərdən ibarət tərkibdə (Günel Təhməzzadə, Günay Əhmədli, Nurgül Hüseynzadə, İmaməli Qasımov, Möhsüm Möhsümzadə) təsdiq olundu.
Tədbirin sonunda cari məsələlər, təşkilatın gələcək fəaliyyət planı müzakirə olundu. AGTA-nın İdarə Heyətinə Beynəlxalq Tərcüməçilər Federasiyanına üzvlük üçün gərəkli tədbirləri həyata keçirmək tapşırıldı.

On May 5th, 2012, Diplomat Hotel hosted the 1st General Assembly (Congress) of Azerbaijan Youth Translators Assocation (AGTA).
The Congress started with reporting speech of AGTA chairman-in-office Ismayil Jabrayilov, who spoke about the 7 months long operation of AGTA, challenges in state registration, activities, projects undertaken, and the first Code of Ethics for translators in Azerbaijan that was publicized in December, 2011.
The reporting speech was followed by elections to leading positions of the organization (chairman, Management Board and Inspection and Revision Committee). Ismayil Jabrayilov was unanimously elected as the chairman of Azerbaijan Youth Translators Association.
Then followed the elections to the Management Board (MB) and Inspection and Revision Committee (IRC). Through secret voting, the attendees chose the Board and the Committee in the following composition: